Wildfire CE - Spodbujanje čezmejnega presojanja, obveščanja in obvladovanja tveganj požarov v naravi v Srednji Evropi

Projekt Wildfire CE, z začetkom v juniju 2024, zajema aktivnosti čezmejnega spopadanja z nevarnostjo gozdnih požarov na območju srednje Evrope. Projekt zasleduje programsko prioriteto Sodelovanje za bolj zeleno Srednjo Evropo ter specifični cilj programa SO2.2: Povečanje odpornosti na tveganja podnebnih sprememb v Srednji Evropi.

V Srednji Evropi se zaradi podnebnih sprememb povečuje nevarnost požarov v naravi in s tem nevarnost za ljudi, preživetje in okolje. Nedavni gozdni požari v obmejnih regijah v srednji Evropi so opozorili na potrebo po boljšem sodelovanju, komunikaciji in obveščanju, tako v smislu upravljanja zemljišč, načrtovanja na ravni skupnosti kot tudi glede izpolnjevanja potreb reševalcev v izrednih razmerah. Pomanjkanje podrobnih in posodobljenih informacij o vrstah kuriva, možnosti širjenja požara, dostopnih poteh, sredstvih za gašenje požarov in različnih regionalnih pristopih k ocenjevanju nevarnosti požarov v naravi predstavlja številne izzive pri obvladovanju te grožnje.

Glavni cilj projekta Wildfire CE je omogočiti obmejnim regijam, skupnostim in pokrajinam na tem območju, da se pripravijo, odzovejo in prilagodijo na vse večjo nevarnost požarov v naravi, ki je posledica podnebnih sprememb. S čezmejnim sodelovanjem, izmenjavo znanja in izkušenj bo projekt omogočil bolj celosten, usmerjen in vključujoč pristop k obvladovanju te naraščajoče nevarnosti. Doslej je bilo upravljanje tveganja požarov v naravi izvedeno na teritorialni ravni, z neusklajenim določanjem stopenj požarnih opozoril, upravljanjem zemljišč in obveščanju o tveganju.

Glavni rezultati projekta Wildfire CE so zasnovani tako, da omogočajo implementacijo v pilotnih regijah in prenos na druga območja. V okviru DP 1 bodo dejavnosti za opredelitev tveganja, najboljših praks in prostorskih informacij privedle do oblikovanja priročnika za ocenjevanje tveganja požarov v naravi na mejnih območjih CE. V DP 2 bomo na osnovi informacij iz DP opredelili tveganja in prednostna območja ter boljši dostop in kartiranje virov za uporabo v spletni platformi, ki bo organom za načrtovanje in reševalnim službam omogočala boljše usmerjanje ukrepov in virov za zmanjšanje tveganja. Ta rezultat bo preizkušen kot pilotni ukrep v pilotnih regijah.

V sklopu DP3 bomo  skupaj z regionalnimi zainteresiranimi stranmi pripravili akcijske načrte za pilotne regije. Sledila bo priprava strategije, namenjene zlasti prenosu ugotovitev, izkušenj in pristopov v druge regije in območja.

Izvajanje rezultatov se začne z začetkom projekta s sodelovanjem s pridruženimi partnerji in zainteresiranimi stranmi, vključenimi v razvoj akcijskega načrta. Podpora projektu je jasno izražena s sodelovanjem  pridruženih partnerjev. Z njihovo pomočjo lahko zahteve za boljše obvladovanje tveganja požarov v naravi bolje predstavijo v rezultatih, kar omogoča lažje izvajanje in vključevanje v obstoječe strukture upravljanja in načrtovanja.

Požari v naravi presegajo meje, saj skupnosti in okolje izpostavljajo nevarnostim, ki se trenutno obvladujejo na lokalni ravni. Za obravnavo tega ključnega vprašanja potrebe po skupno razvitih rešitvah ter spretnosti in znanja za ugotavljanje, kje so te rešitve potrebne, je potreben transnacionalni pristop, ki ga želimo uresničiti s tem projektom.

Partnerstvo projekta sestavlja devet partnerjev, in sicer vodilni partner Saško deželno ministrstvo za regionalni razvoj (DE), Univerza v Padovi (IT), Tehnična univerza v Dresdna (DE), Slovenski Gozdarski inštitut (SI), BOKU -Univerza za naravne vire in znanosti o življenju, Dunaj (AT), Češka okoljska informacijska agencija (CZ), CzechGlobe Inštitut za raziskovanje globalnih sprememb češke akademije znanosti (CZ), Občina Ajdovščina (SI) ter Avtonomna pokrajina Trento (IT).

Ker je projekt širokega pomena,  so se v njegovo delovanje vključili številni pridruženi partnerji: Uprava za narodne parke in gozdarstvo Saške Švice (DE), Združenje za regionalno načrtovanje Dolina zgornje Labe/Vzhodno gorovje Erz (DE), Civilna zaščita – Avtonomna pokrajina Furlanija Juliijska krajina (IT), Dežela Benečija – Direktorat za civilno zaščito, varnost in lokalno policijo (IT), Kmetijsko gozdarska zadruga D.R.E.Am. ITALIA (IT), Center za napredno usposabljanje na področju gasilstva in civilne zaščite (IT), Urad za gozdno načrtovanje, Bolzano (IT), Državna gasilska enota (CNVVF) (IT), Naravovarstveni center Vzhodnega gorovja Erz e.V. (DE), Agencija Republike Slovenije za okolje (SI),  Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje (SI), Koroška deželna gasilska šola (Koroška deželna gasilska zveza) (AT), Dežela Gradiščanska, Oddelek 4, Biološka postaja Nežidersko jezero (AT), Češki hidrometeorološki inštitut (CZ), Gasilska reševalna služba Češke republike - FRS CR (CZ), Uprava nacionalnega parka Podyjí (CZ), Nacionalni park Thayatal (AT), VSB - Tehnična univerza v Ostravi, Fakulteta za varnostno inženirstvo, Oddelek za požarno varstvo (CZ), Narodni park Češka Švica (CZ), IFER - Inštitut za raziskovanje gozdnih ekosistemov - rešitve za spremljanje in kartiranje (CZ), Gasilsko-reševalni center Ajdovščina (SI), Gasilska brigada Trento (IT) ter Služba za preprečevanje tveganj in enotni center za nujne primere (IT).

 

Skupna vrednost projekta: 2.245.903,54

Vrednost ESRR: 1.796.722,83

Spletna stran projekta: https://www.interreg-central.eu/projects/wildfire-ce/